האם אתה מכור לאלכוהול?

האם אתה מכור לאלכוהול?

השאלה הראשונה שאדם נשאל כשקיים חשש שמא הוא אלכוהוליסט, זה האם הוא מכור לאלכוהול. השאלה נשאלת כמובן באופן רטורי, שכן השואל יודע את התשובה אך הוא מצפה שהנשאל יענה לו תשובה כנה. סביר להניח שאם הוא מכיר בערך הבעיה איתה הוא מתמודד, אז הוא אכן יענה תשובה כנה וישיב באופן חיובי. אם הוא משיב תשובה שלילית, סביר שהוא לא באמת מוכן להודות שהוא מכור ויש לו בעיה. 

הרבה פעמים אנשים שמתבוננים מהצד, נוטים לחשוב על אנשים ששותים שהם אלכוהוליסטים. לעיתים הם צודקים, אך זה לא תמיד כך, שכן יש מצבים בהם אנשים שותים אלכוהול והם אינם בהכרח מכורים. לא כל בן אדם ששותה בירה בערב הוא בהכרח מכור, וגם אם שותים פעם בכמה זמן 3-4 בירות, זה לא אומר שמתמודדים עם בעיה של אלכוהוליזם. 

אנשים מכורים לאלכוהול נמצאים על ספקטרום מאוד רחב. אלה יכולים להיות אנשים שכל השבוע לא ישתו, אך כשיגיע סופשבוע הם ישתכרו ללא הפסקה, אלה יכולים להיות אנשים שלא שותים באופן יומיומי, אך ברגע שמתפנה להם זמן מהעבודה, הם לא מפסיקים לשתות. כמובן יש גם אנשים ששותים באופן קבוע, יומיומי, כמויות כאלה ואחרות, שלעיתים רק סיוע חיצוני כמו של המרכז לטיפול וייעוץ יוכל לעזור בבעיה.

כיצד יודעים אם מכורים לאלכוהול

יש כמה נקודות שיכולות ללמד אותנו אם אנחנו מכורים או לא:

ראשית, אם אנחנו מרגישים צורך פיזי לשתות. למשל, אם אנחנו מרגישים מצוקה כשאנחנו לא שותים.

שנית, אם אנחנו מוכנים להשקיע הרבה מאוד מאמץ בשתייה וכן בהסתרתה. זה כמובן תלוי במינון ובמה שאנחנו מוכנים לעבור בשביל זה (סביר להניח שנער בן 16 יעשה מאמץ עילאי להסתיר שהוא שתה בירה מהוריו, זה לא אומר שהוא אלכוהוליסט)

שלישית, מה ההשפעות הנלוות לכך. בין אם זה מבחינה נפשית, בין אם זה מבחינה חברתית, משפחתית. אם האלכוהול משנה את מערכת היחסים, אם האלכוהול גורם למריבות וכדומה, ואתם בוחרים בצד של האלכוהול, סביר להניח שאתם מכורים. זה זמן טוב לעבור טיפול גמילה, זה זמן טוב לטפל בבעיה באופן מהותי וקפדני. 

כתיבת תגובה

סגירת תפריט