טיפול בסחרחורת – Vestibular rehabilitation

טיפול בסחרחורת – Vestibular rehabilitation

"אל תשאל מה קרה לי, קמתי מהמיטה וכל העולם הסתובב… כמעט נפלתי!"

זהו סיפור אופייני שאולי יצא לכם לשמוע מקרוב משפחה, שכנה, חברה או אולי אפילו אתם בעצמכם? כשמדברים על טיפול בסחרחורת, אנו מבדילים בין שני סוגים עיקריים – ורטיגו (Vertigo) ודיזינס (Dizziness).

ורטיגו היא תחושה של סחרחורת סיבובית במצב שהגוף עצמו למעשה יציב. סחרחורת, יכולה להתבטא בתחושה, שהגוף מסתובב או הסביבה החיצונית מסתובבת. בד"כ תלווה בחוסר יציבות ולעיתים מלווה בסימפטומים כגון בחילה ו/או הקאה.

דיזינס, היא סחרחורת שאינה סיבובית, יכולה להרגיש כ"שיוט", "ריחוף" "ניתוק מהגוף".

לסחרחורת קיימים גורמים רבים ביניהם סחרחורת ממקור מרכזי, פריפרי (היקפי), צווארי, נטילת תרופות מסויימות, ליקויים במערכת כלי הדם, המערכת האנדוקרינולוגית ומערכות נוספות. סחרחורת עלולה להופיע גם בעקבות לחץ רגשי, נפשי. טיפול בסחרחורת שונה בהתאם לממצאים.

שלב ראשון של טיפול בסחרחורת, הינו האבחון, ולו חלק משמעותי בהחלמה. כחלק מאבחון התופעה אנו, במרכז הישראלי לטיפול בסחרחורת, חוסר שיווי משקל וכאב, ברעננה, מבצעים בדיקה מקיפה של תנועות העיניים, תנועות הראש, הקשר לעמוד השדרה, שיווי המשקל והרקמות הכואבות בגוף. לאחר האבחון, נקבעת תכנית טיפול מותאמת אישית תוך התמקדות בליקויים, שמייחדים כל הפרעה וסמפטום, שנמצאים בשלב האבחון המקדים.

טיפול בסחרחורת יכול להיות קצר או ארוך מועד, לפי סוג וחומרת הליקוי. ויכול לערב טיפול תנוחתי עדין או מהיר תלוי בממצאים, טיפול מנואלי לתנועתיות רקמה רכה, עיסוי ושחרור הפציה הדבוקה לשריר, טיפול באמצעות כסא מסתובב ועוד. הטיפול לסחרחורת במרכז לפי שיטת ד"ר צור באלאנס, מאתגר את המערכות התחושתיות (ויזואלית, וסטיבולרית וסומטוסנסורית), משפר את התיאום ביניהן, מפחית חרדה ומחזיר את האדם לעצמו, להרגשה שאבדה מאז תחילת הסחרחורת.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט