אלופאציה אראטה – דרכי טיפול בגישת הרפואה הסינית

אלופאציה אראטה – דרכי טיפול בגישת הרפואה הסינית

אלופאציה אראטה הינה מחלה, המתבטאת באבדן שיער בכל הגוף. לרוב, המחלה מתחילה באבדן שיער במקום מסויים בגוף, בדמות עיגול קטן אחד או יותר (בדרך כלל באיזור הקרקפת או הפנים). המחלה מופיעה באופן פתאומי, בשל בעיה המתעוררת בתאי מערכת החיסון.

תאים אלה תוקפים את זקיקה השיער וגורמים לנשירת שיער. במרבית המקרים, השיער מתחיל לצמוח שוב בתוך כחצי שנה עד שנה. המחלה אינה מדבקת ואינה מופיעה על רקע נפשי, כפי שחשבו בעבר. אלופאציה אראטה עשויה להופיע הן אצל בני אדם והן אצל בעל חיים. המחלה אינה מסכנת חיים ואינה משאירה צלקות כלשהן על הגוף.

סוגי אלופאציה אראטה

קיימים מספר סוגים שונים של מחלת האלופאציה אראטה:

  • אלופאציה אראטה מונולוקולאריס – מדובר באלופציה אראטה המאופיינת בהתקרחות של נקודה אחת בגוף, לרוב באיזור הראש.
  • אלופאציה אראטה ברביאה – התקרחות המופיעה באיזור הזקן בלבד.
  • אלופאציה אראטה מולטילוקולאריס – התקרחות הקיימת במספר נקודות שונות בגוף, למשל הקרקפת, הפנים והידיים.
  • אלופאציה אראטה טוטאליס – התקרחות מלאה של כל שיער הקרקפת.
  • אלופאציה אראטה אוניברסליס – מדובר בביטוי החמור ביותר למחלה, כאשר כל שיער הגוף של החולה נושר. התקרחות זו כוללת גם את שיער בית השחי והמפשעה, הגבות ואף הריסים.

כיצד ניתן לטפל במחלה?

למרבה הצער, עוד לא קיימת תרופה שיכולה לדכא באופן מוחלט את מחלת האלופאציה אראטה. עם זאת, במרבית המקרים, השיער מחדש את צמיחתו באופן ספונטני, כך שלא ניתן לדעת שהאדם סבל מהתקרחות במקום כלשהו. גם כאלה שאינם מעוניינים להמתין עד שהשיער יחדש את צמיחתו, יוכלו להיעזר במגוון של טיפולים המסייעים לזרז את קצת התאוששתו של השיער, כמו למשל:

  • מינוקסידיל – מדובר במשחה המסייעת בעיכוב התקרחות גנטית, ויכולה לזרז את ההתאוששות של השיער באיזור המקריח. המשחה ניתנת על פי מרשם, על ידי רופא עור, ויש למרוח אותה פעמיים ביום על מנת לקבל את התוצאות הרצויות.
  • סטרואידים – ניתן להזריק או למרוח סטרואידים על האיזור המקריח. אלה יסייעו בזירוז צמיחתו של השיער. גם במקרה זה, יש לפנות לרופא עור על מנת לקבל מרשם מתאים.

למידע נוסף על בעיות שונות (ופתרונן) בעזרת הרפואה הסינית.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט