סוגי הרפס ודרכי טיפול

סוגי הרפס ודרכי טיפול

הרפס הינו מחלה הנגמרת הל ידי וירוס המתבטאת בשלפוחיות או ריריות על העור, בעיקר באזור השפתיים, העפעפיים או באיברי המין.

ישנם סוגים שונים של נגיפים הגורמים להרפס בבני האדם. הנפוצים ביותר הם הסימפלקס והזוסטר.

הרפס הסימפלקס 1 (HSV-1) הוא הגורם בעיקר לשלפוחיות האזור השפתיים, הרפס סימפלקס 2 (HSV-2) גורם לשלפוחיות באזור איברי המין ומוגדר כמחלת מין.

המחלה מדבקת מאד ולרוב היא מועברת במגע עור ועור, הוירוס עובר דרך סדקים זעירים, לאחר הדבקה ראשונית הוירוס נשאר ומתפרץ מדי פעם בתדירות משתנה וללעתים לא תתפרץ כלל.

מחלה זו לרוב אינה קטלנית, אך עלולה להוות סכנת חיים במקרה בו הנגיף חודר למוח, בחולים עם דיכוי מערכת החיסון, או אצל תינוקות.

 

הרפס זוסטר (VZV), גורם לאבעבועות רוח בדרך כלל בגיל ילדות, אצל מבוגרים יופיע כמחלה קשה יותר. לאחר המחלה הנגיף נשאר בגוף, כאשר הוא מתפרץ בשנית נגרמת מחלת שלבקת חוגרת. הנגיף יכול להתפרץ אצל כל מי שנחשף אליו בעבר, הסיכון לחלות עולה עם הגיל וקיים סיכון להופעת המחלה במדוכאי חיסון.

 

מחלת ההרפס היא חשוכת מרפא, ברפואה המודרנית יש צורך לטפל בסיפטומים: ניקוי הפצעים במים וסבון, שימוש בתרופות רפואיות אותן ניתן להשיג בבתי המרקחת, אנטיביוטיקה בעת הצורך למניעת זיהומים ובמקרים חריגים משככי כאבים.

בטיפול משלים ניתן להשתמש בלייזר רך ובתרפיה אשר מגרים את תפקודי התא ומזרזים את זרימת הדם לאזור.

 

הרפואה הסינית מציעה טיפולים נוספים כמו דיקור סיני, צמחי מרפא ושינוי תזונתי.

בהרפס סימפלקס, לאחר ההתפרצות השלפוחיות נקרעות ויוצאות הפרשות, אצל ילדים ההרפס עלול לגרום לבעיות אכילה, חוסר מנוחה וחום. ניתן לטפל בהרפס בכך על ידי סילוק הלחות והרעילות מרמת היינג.

בהרפס זוסטר יכול להיווצר חום, עייפות וכאבי שרירים, יובש בפה, שלשולים או עצירות, כאב מקומי. הטיפול בכך לפי הרפואה הסינית היא לנקות חום, רעילות ולשכך כאבים.

במידה והנגעים כמעט נעלמו אך הכאב נותר, יש להניע צ'י ולשכך את הכאבים.

 

על מנת לטפל במחלה בצורה הטובה ביותר, ניתן לשלב בין סוגי הרפואה השונים, כמובן שיש להיוועץ ברופאים המטפלים בעת קבלת הטיפול.

 

 

 

כתיבת תגובה

סגירת תפריט