כיצד מתפתח סרטן הערמונית ומהם התסמינים?

כיצד מתפתח סרטן הערמונית ומהם התסמינים?

סרטן הערמונית נחשב לסרטן נפוץ אצל גברים אך בשונה מגידולים ממאירים אחרים הוא מתפתח בצורה איטית והדרגתית, לכן לא תמיד האדם אצלו קיים הגידול מרגיש בתופעה. זו הסיבה שמעקב ובדיקת ביופסיה ערמונית הוא אחד הדברים הקריטיים להצלת חיים. גברים מעל גיל 50 וגברים עם נטייה גנטית חייבים להימצא במעקב תחת אורולוג מומחה ולבצע בדיקות שגרתיות במטרה לשלול גידול סרטני ממאיר בערמונית.

למעשה, סרטן הערמונית הינו גידול המתפתח בפרוסטטה המכונה גם בלוטת הערמונית. הבלוטה ממוקמת בבסיס שלפוחית השתן ומקיפה את צינור השופכה. תפקידו של הצינור הוא להעביר את השתן מהשלפוחית החוצה. תפקידה של הערמונית הוא לייצר רכיבים מסוימים הנמצאים בתוך נוזל הזרע ומגנים על התאים ועל תהליך ההפריה. זו הסיבה שבלוטת הערמונית חשיבות מכרעת בתהליך הפריון.

איך מתפתח סרטן בערמונית?

הערמונית מלאה בתאים. כאשר יש תא אחד ברקמות של הבלוטה שמפסיק להתרבות, התאים הסרטניים מתחילים בתהליך של חלוקה או פיצול וכך יוצרים סוג של גוש באזור אחד בעייתי. הגוש הזה עם הזמן גדל ומחסל את הרקמות הבריאות. ככל שהגידול מתפשט בצורה מהירה יותר ולאזורים אחרים, כך הוא גם מסוגל לפגוע באיברים שהם לא הבלוטה עצה.

מהם התסמינים של הגידול?

כאמור, כשמדובר בשלבים ההתחלתיים של המחלה, לא תמיד יש תסמינים שעוזרים לזהות את הבעיה, אלא הם מתחילים בשלבים מאוחרים יותר.

רוב המטופלים שהגידול קיים בגופם יחוו קושי במתן שתן, מרגישים את הצורך ליטול שתן לעתים תכופות, חשים כאבים בעת מתן שתן ונוכחות של דם בשתן.

לפני שיקבע האורולוג תכנית טיפול מתאימה בהתאם לקצב התקדמות המחלה ומצבו הפיזי של המטופל, הוא יתייחס לנתונים בסיסיים כמו ממצאי בדיקה רקטלית, רמות PSA, קצב, צפיפות, ממצאי ביופסיה, דרגות גליקסון, נפח הגידול ועוד.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט